BOLESTI UNUTARNJIH ORGANA
- bolesti probavnog sustava
- bolesti srca
- respiratorne bolesti
- bolesti mokraćnog sustava (urologija)
- endokrinologija
BOLESTI PROBAVNOG SUSTAVA (gastroenterološke bolesti) čine velik dio bolesti kod ljubimaca. Bolesti ovog organskog sustava uključuju poremećaje koji dovode do problema s razgradnjom, absorpcijom ili transportom hrane kroz želudac i crijeva. Pravilna probava je neophodna za opskrbu organizma makro i mikroelementima iz hrane, potrebnih za obnovu i stvaranje stanica te osiguranje energije za vitalne funkcije. Probava predstavlja niz složenih biokemijskih procesa pri čemu sudjeluju brojne žlijezde s vanjskim i unutarnjim izlučivanjem. Svrha probave je razgradnja hrane na manje i jednostavnije sastojke, koji mogu proći kroz stijenku tankih crijeva u krvotok. Ostatak prelazi u debela crijeva, gdje se vrši absorpcija vode, dok se neprobavljeni dio hrane izbacuje kao izmet.
Simptomi bolesti probavnog sustava
U slučaju pojave dolje navedenih simptoma, slobodno potražite pomoć u našoj ambulanti, kako bismo na vrijeme pružili pomoć Vašem ljubimcu.
Napominjemo da je uspješnost liječenja najbolja u početnim stadijima bolesti.
Simptomi:
- učestalo povraćanje
- proljev
- sluzava ili krvava stolica
- bolan ili povećan abdomen
- gubitak stolice
- naprezanje kod defekacije
- gubitak tjelesne mase
- smanjen ili jako povećan apetit
Dijagnostika i liječenje
U većini slučajeva anamneza, klinički znakovi i pregled mogu biti dovoljni da veterinar postavi dijagnozu. No, često je svrsishodno obaviti i dodatne kliničke pretrage, poput krvne slike, biokemijskih pretraga i analize izmeta. U specijalističkoj veterinarskoj praksi moguće je obaviti i složenije dijagnostičke procedure, poput rendgenskog snimanja, endoskopskih pretraga unutar probavnog trakta (endoskopije jednjaka, želuca ili debelog crijeva), dijagnostičke laparoskopije ili laparatomije. Ovi postupci su ponekad nužni radi dobivanja prave dijagnoze.
Budući da i tijekom liječenja gastrointestinalnih bolesti ljubimac mora jesti, naši stručnjaci će Vam propisati medicinsku hranu, koja je ujedno i dio terapije.
KARDIOLOGIJA
BOLESTI SRCA
Naši ljubimci, kao i ljudi, mogu oboljeti od srčanih bolesti. Učestalost ovih bolesti iznosi 10-15% ukupne patologije u veterinarskoj praksi.
Srčane bolesti koje najčešće susrećemo kod pasa su bolesti srčanih zalistaka i srčanog mišića, dok kod mačaka prevladavaju bolesti srčanog mišića.
Kod slabije srčane funkcije primjećujemo slijedeće simptome:
- brzo umaranje, slabost i nevoljkost u kretanju (letargija)
- gubitak svijesti (sinkopa)
- teško disanje i učestalo kašljanje
- nakupljanje tekućine u abdomenu (ascites)
- paraliza zadnjih nogu (često kod mačaka)
Ako primijetite ove simptome, obratite nam se kako bi temeljito kardiološki pregledali Vašeg ljubimca.
Kardiološki pregled počinje kliničkim pregledom mjerenja pulsa i auskultacijom srca, a potom uključuje EKG (slika), ultrazvuk srca (slika) i rendgenološki pregled.
Ukoliko se srčane bolesti pravovremeno otkriju i pravilno dijagnosticiraju, najčešće se mogu uspješno staviti pod kontrolu lijekovima koji pojačavaju kontrakciju srčanog mišića, smanjuju opterećenost krvotoka i reguliraju krvni tlak.
RESPIRATORNE BOLESTI (bolesti dišnog sustava)
Bolesti dišnog sustava dijelimo na bolesti gornjih i donjih dišnih puteva. U gornje dišne puteve spadaju nosni prohodi, meko nepce i grlo, dok su donji dišni putevi dušnik, bronhi i pluća.
Respiratorne infekcije su česte kod kućnih ljubimaca. Iako su najznačajniji simptomi najčešće vezani za bolesti dišnog sustava, isti mogu biti i znak poremećaja nekog drugog organskog sustava.
Primarni uzročnici respiratornih infekcija su virusi. Kod pasa su najznačajniji virus parainfluence i virus štenećaka, a kod mačaka mačji kalicivirus i mačji virus rinotraheitisa. Sekundarni uzročnici infekcije su bakterije, koje često otežavaju i kompliciraju kliničku sliku virusne infekcije.
Klinički znakovi kod respiratornih bolesti:
- kihanje i/ili kašljanje (suhi ili produktivni kašalj)
- otežano, plitko i ubrzano disanje
- iscjedak iz nosa (od prozirnog i rijetkog do gustog, žutog ili zelenkastog)
- u težem obliku bolesti moguća je groznica, depresija i anoreksija
Dijagnostika i liječenje
Dijagnostika se temelji na kliničkom pregledu, auskultaciji srca i pluća, krvnoj slici te rendgenskom snimanju pluća.
U specijalističkoj veterinarskoj ambulanti Best Friends radimo endoskopski pregled dišnog sustava (endoskopija nosnih prohoda, dušnika i bronha) te uzimanje uzoraka iz pluća (BAL- bronhoalveolarna lavaža).
Simptomatsku terapiju primjenjujemo kako bismo olakšali disanje. Mogu se primjenjivati preparati koji olakšavaju uklanjanje eksudata iz dišnih prohoda, bronhodilatatori, antitusici (kod učestalog neproduktivnog kašlja) ili diuretici, ukoliko se razvio edem pluća. Po potrebi životinji možemo davati i kisik. Jedna od novijih terapija koju primjenjujemo u našoj ambulanti je terapija nebulizacijom lijeka. Lijek koji primjenjujemo se pomoću ultrazvučnog nebulizatora rasprši u čestice manje od 5 mikrometara, koje je moguće direktno udahnuti u pluća te time postići maksimalnu koncentraciju i terapijsko djelovanje, bez dodatnih nuspojava.
BOLESTI MOKRAĆNOG SUSTAVA (urologija)
U bolesti mokraćnog sustava ubrajamo bolesti bubrega, bolesti mokraćnog mjehura i mokraćovoda te bolesti prostate.
BOLESTI BUBREGA
Bubreg je parni organ koji ima ulogu filtriranja krvi te na taj način uklanja otpadne proizvode koji nastaju u organizmu i regulira odgovarajuću gustoću krvi. Filtracijom krvi u bubregu nastaje mokraća, koja se sakuplja u mokraćnom mjehuru te na kraju izbacuje iz organizma mokrenjem.
Bolesti bubrega uključuju sve poremećaje koji dovode do smanjene funkcije bubrežne filtracije. Oštećenje bubrega može biti uzrokovano velikim brojem faktora koji uključuju povrede, infekcije, trovanja i tumore. Zdravi organizam može u velikoj mjeri kompenzirati nefunkcionalnost bubrega.
Bolesti bubrega su relativno česte kod kućnih ljubimaca, naročito kod starijih jedinki. Ispravna dijagnoza u ranoj fazi bolesti i dobra terapija značajno mogu pomoći ljubimcima.
BOLESTI MOKRAĆOVODA I MOKRAĆNOG MJEHURA
Česte upale mokraćnog mjehura mogu biti posljedica, ali i uzrok stvaranja mokraćnih kamenaca. Kamenci mogu nastati u bubregu, ureterima (mokraćna cijev koji vodi mokraću iz bubrega u mokraćni mjehur), mokraćnom mjehuru ili uretri (mokraćna cijev koja vodi mokraću iz mokraćnog mjehura u vanjsko spolovilo). Međutim, u pasa se više od 85% kamenaca nalazi u samom mokraćnom mjehuru.
Simptomi upale mokraćnog mjehura
Kućni ljubimci s upalom mokraćnog mjehura i mokraćnim kamencima mogu imati krv u urinu i učestalo mokriti (često male količine mokraće). Moguće je naprezanje tijekom mokrenja i/ili zadržavanje tijela u položaju mokrenja dulje nego što je normalno te učestalije lizanje genitalnog područja.
Dijagnozu mokraćnih kamenaca potvrđujemo rendgenološkim i/ili ultrazvučnim pregledom.
Kamenci se formira iz minerala koji se prvotno istalože u mokraći, kao pojedinačni mikroskopski sitni kristali. Tijekom vremena, kristali se stapaju i nastaju veća zrnca pijeska. Na takvu jezgru kamenca mogu se nataložiti kristali drugih minerala i dalje povećavati promjer.
Faktori koji mogu dovesti do bolesti bubrega:
STAROST
Stariji psi i mačke skloniji su razvoju oboljenja bubrega. Poslije 10. godine starosti ovaj se rizik dvostruko povećava.
PASMINA
Degenerativne bolesti bubrega češće susrećemo kod perzijskih mačaka, sijamskih mačaka, maine coon, kao i ruskih plavih mačaka.
Kod pasa, pasmine poput dobermana, koker španijela, samojeda, lhasa apso i šar pei-a sklonije su određenim bubrežnim bolestima.
PREHRANA
Pretjerani unos natrija, fosfora i proteina putem hrane može ubrzati nastajanje bubrežnih bolesti kod pasa i mačaka, dok ispravno izbalansirana prehrana može uvelike usporiti razvoj istih.
Prepoznavanje znakova bolesti bubrega
Klinički znaci slabosti bubrega variraju, međutim povećana žeđ kod psa ili mačke uvijek je upozoravajući znak i ne smije se ignorirati.
Neki od simptoma su:
- povećana žeđ i učestalo mokrenje
- smanjen apetit
- gubitak težine
- neugodan zadah iz usta
- povraćanje i proljev
- apatija i slabost organizma
Dijagnoza
Bolesti bubrega mogu se dijagnosticirati detaljnim kliničkim pregledom, pomoću analize krvnih i biokemijskih parametara te analizom mokraće. Specifične pretrage poput ultrazvuka i rendgena služe da bi se pobliže otkrio uzrok bubrežne bolesti.